Odgovor je na enostaven način podan v 3 opornih točkah:
1. TRIM STEZA/OTOK JE VEDNO NA VOLJO ZA VADBO – 24/7
2. UPORABA JE PREPROSTA, NAVODILA NA INFO TABLICAH PA DOVOLJ ZGOVORNA
3. UPORABA JE BREZPLAČNA
Vadba na trim stezi/otoku je zasnovana na temelju praktične uporabnosti. Skoraj vse vaje, ki jih ponujajo trim steze/otoki, imajo uporabno vrednost v vsakdanjem življenju. Glavno vodilo pri oblikovanju trim stez oziroma izboru vaj je njihov prispevek k vsestranskemu razvoju psihofizičnih lastnosti uporabnikov vseh starostnih skupin z različnimi stopnjami telesne pripravljenosti.
Trim steze/otoki imajo posebno zdravstveno in vzgojno vrednost, saj ponujajo gibanje na svežem zraku in vaje, ki pomagajo izboljšati ali ohranjati telesne sposobnosti. Vsaka vaja, zlasti vadba na celotni stezi, ugodno vpliva na zdravje in počutje uporabnika.
Bivanje na svežem zraku in povečanje krvnega obtoka po vsem telesu med telesno dejavnostjo pospešita oskrbo osrednjega živčevja s kisikom, s tem pa se poveča tudi njegova učinkovitost.
(Tomori)
VPLIV NA DIHALNI IN SRČNO-ŽILNI SISTEM
Mnoge raziskave po svetu in pri nas potrjujejo pomen telesne aktivnosti za fizično in psihično zdravje ter počutje. In če to gibanje poteka v naravnem okolju, smo zase naredili še toliko več. Velikokrat lahko slišimo, da brez kisika ni življenja. Vemo pa, da človek dobi kisik z DIHANJEM. Med naporom dihamo hitreje in globlje kot običajno. In zaradi tega se med naporom sprejem kisika iz ozračja močno poveča. Prav tako se močno poveča tudi izdihavanje ogljikovega dioksida v okolje. Vemo pa, da je kisik osnova za pridobivanje energije v telesu in fiziološka potreba, ki se ji ne moremo izogniti. Večanje splošne storilnosti in pospešitev intelektualne dejavnosti ob zadostni telesni razgibanosti je delno mogoče razložiti z boljšo preskrbo možganov s kisikom.
Za oceno človekove vzdržljivosti najlažje uporabimo posameznikov srčni utrip. Vzdržljivost srca in ožilja namreč pomeni sposobnost telesa, da vzdrži dolgotrajni napor. Trenirani ljudje imajo nižji srčni utrip, kar pomeni, da njihovo srce za svoje delo porabi manj dela (utripov v minuti). Srčna frekvenca, ki se običajno zviša pri naporu, zaradi treninga pade tako v mirovanju kot tudi pri naporu. Prav tako se skrajša tudi čas, v katerem se srčna frekvenca po naporu vrne v normalno vrednost.
VPLIV NA SKELETNI IN MIŠIČNI SISTEM
Zaradi napora se okrepijo tiste kosti, na katere se pripenjajo mišice, ki pri naporu sodelujejo. Napor povzroča povečanje gostote mineralov v kosteh, to pa daje kostem večjo trdnost. S tem se upočasnijo znaki staranja, ki se kažejo kot osteoporoza in degenerativne spremembe sklepov in kosti.
Strokovnjaki so ugotovili, da pri hoji sodeluje kar 54 mišic. To so predvsem mišice nog in medeničnega obroča, manj aktivne so mišice rok ter ramenskega obroča in trupa. Če izberemo gibanje v naravi kot svojo športno-rekreativno aktivnost, je le-ta več ali manj aerobnega tipa (hoja, tek, …). Pri aerobnem naporu poskrbimo bolj za srce in pljuča. Če želimo okrepiti mišice, moramo poskrbeti za vaje, s katerimi razvijamo oziroma ohranjamo mišično moč. Torej, če izberemo hojo, moramo za krepitev trupa, rok in ramenskega obroča opraviti še dodatne krepilne vaje. In to nam omogoča trim steza/otok.
S čvrstim mišičjem poskrbimo za:
★ pravilno telesno držo,
★ stabilizacijo sklepov,
★ zmanjšanje poškodb.
Vadba na trim stezi/otoku je primerna tudi za uravnavanje telesne teže.
VPLIV NA MOTORIČNE SPOSOBNOSTI
Poznanih je šest primarnih pojavnih oblik motoričnih sposobnosti:
★ MOČ (sposobnost za učinkovito izkoriščanje sile mišic pri premagovanju zunanjih sil)
★ GIBLJIVOST (pogojuje izvedbo velikih razponov gibov v sklepih in sklepnih sistemih)
★ KOORDINACIJA (sposobnost, ki je odgovorna za učinkovito oblikovanje in izvajanje sestavljenih gibalnih nalog)
★ HITROST (sposobnost izvedbe gibanja v najkrajšem možnem času)
★ RAVNOTEŽJE (sposobnost, ki je odgovorna za ohranjanje stabilnega položaja telesa v prostoru)
★ NATANČNOST(sposobnost določitve ustrezne smeri in sile za usmeritev telesa ali predmeta proti želenemu cilju)
Dve najpomembnejši gibalni sposobnosti, na kateri vplivamo z vadbo na trim stezi, sta moč in gibljivost. Najbolje je, da vadba poteka vzporedno, kar pomeni, da pred, med in po vadbi za moč izvajamo raztezne vaje kot sestavni del ogrevanja, sproščanja, umirjanja in hitrejše regeneracije.
Z razvijanjem mišične moči pridobimo naslednje pozitivne učinke:
★ poveča se mišična masa in spremeni se struktura mišice,
★ zmanjša se možnost poškodb in degenerativnih sprememb kosti in sklepov,
★ ohranja se pravilna telesna drža.
Z raztezanjem pridobimo naslednje pozitivne učinke:
★ preprečimo oziroma zmanjšamo možnost nastanka poškodb, predvsem mehkih tkiv,
★ po vadbi zmanjšamo mišični tonus in dosežemo sproščenost,
★ pripravimo telo na večji telesni napor,
★ izboljšamo krvni obtok,
★ izboljšamo telesno koordinacijo, ker bodo tudi zapleteni gibi sčasoma bolj sproščeni in lažje izvedljivi,
★ z raztezanjem se povečuje tudi elastičnost mišic in vezi.
Glavni elementi oziroma podsistemi, ki določajo človekovo delovanje, so poleg motoričnih sposobnosti še:
☑ morfološke značilnosti – telesna mera (dolžina, masa, mastno tkivo, …),
☑ funkcionalne sposobnosti – delovanje organskih sistemov v telesu,
☑ psihološke značilnosti – intelektualne sposobnosti in čustvene lastnosti.
Vsi ti elementi z medsebojnimi vplivi določajo človekovo bivanjsko identiteto in njegov razvoj. Prav zato je naša sodobna trim steza/otok oblikovan tako, da zajame oziroma vpliva na čimveč teh sistemov ali sposobnosti.
VPLIV NA PSIHOLOŠKO STANJE ČLOVEKA
Ljudje, ki so se svojo energijo navadili usmerjati tudi v telesno naprezanje, lažje prenašajo različne duševne obremenitve in ob njih tudi ustrezneje ukrepajo. Ob telesni dejavnosti se človek nauči prave sprostitve. Telesna sprostitev je namreč pogoj za duševno sproščenost. Zakrčenost mišičja, ki je ponavadi povezana tudi z občutjem neugodne notranje napetosti, otežkoča sproščeno razmišljanje in spontano doživljanje. Sposobnost dejavne sprostitve telesa z gibanjem olajša aktivacijo duševnih zmogljivosti in kdor se zna aktivno razbremeniti duševnih napetosti, lahko svojo energijo bolj učinkovito usmerja v ustvarjalne dejavnosti.
Koristni učinki ukvarjanja s športom se odražajo tudi na naslednje načine:
★ oblikovanje splošne in športne samopodobe,
★ oblikovanje specifične športne motivacije za doseganje športnih ciljev ter splošne motivacije za doseganje življenjsko pomembnih ciljev ter ustreznega vrednostnega sistema, ki ne bo slonel samo na tekmovalnih in storilnostnih tendencah, ki vladajo v športu, hkrati pa tega ne bo izključeval,
★ pomoč pri doseganju nekaterih življenjskih ciljev, ki se dotikajo razvojne faze, v kateri se človek nahaja (npr. pomoč pri izpolnjevanju nalog adolescenta, možnost dozorevanja otroka skozi igro, pomoč starostnikom pri ponovnem vključevanju v socialno življenje, doseganje zrelosti na vseh področjih – socialnem, čustvenem, intelektualnem in moralnem,
★ pomoč pri iskanju smisla, kar pomaga pri odstranjevanju težav z anksioznostjo in depresivnostjo,
★ terapevtski učinek na psihosomatske težave in bolezni.
Redna vadba na trim stezi ugodno vpliva na razvoj psihofizičnih in aerobnih sposobnosti. Zaradi sproščujočih dejavnikov se izboljša zdravstveno stanje in ohranja biopsihosocialno ravnovesje posameznika.
Če hodimo na trim stezo s prijatelji ali družino, se med vadbo bogatijo tudi medsebojni odnosi.
Pomembna prednost vadbe na trim stezah/otokih je njihov raztegljiv »delovni čas«, saj so dostopne ves dan (24/7), vsem prebivalcem in brezplačno. Vendar le pod enim pogojem, da so redno in ustrezno vzdrževane.
Vsak uporabnik ali manjša skupina si lahko samostojno oblikujeta program vadbe.
Popolna svoboda glede časa vadbe, izbire bremena in zahtevnostne stopnje, tekmovanje »s samim seboj«, s časom in morda tudi drugimi – vse to so prednosti te že skoraj pozabljene oblike rekreacije.